Zawał mięśnia sercowego – jest to niedokrwienie mięśnia sercowego, które prowadzi do jego martwicy w części niedokrwionej. Zawał serca jest najczęstszą konsekwencją miażdżycy tętnic wieńcowych. Początkowo podczas zawału mięśnia sercowego dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu komórek znajdujących się w sercu, a następnie do ich rozpadu. To jaka część mięśnia sercowego zostanie upośledzona zależy od czasu kiedy została zablokowana tętnica wieńcowa do momentu wdrożenia leczenia. Im dłuższy czas tym większe ryzyko uszkodzenia szerszych partii mięśnia sercowego i tym samym większe ryzyko zgonu.
Czynniki wystąpienia zawału serca:
– miażdżyca
– choroba wieńcowa
– wysoki cholesterol
– otyłość
– cukrzyca
– nadciśnienie tętnicze
– długotrwały silny stres
– palenie papierosów
– brak aktywności fizycznej
– pracoholizm
Objawy:
➢Niepokój,
➢Ból w kl. piersiowej piekący, rozrywający, gniotący:
✓ W okolicy kl. piersiowej,
✓ Promieniujący do żuchw, lewej ręki, pleców – łopatki,
✓ W nadbrzuszu,
➢Zlewne poty,
➢Uczucie duszności,
➢Nudności, wymioty.
Czasem do zawału dochodzi bez objawowo. Niestety zawał serca może się powtórzyć, dlatego pacjenci po pierwszym ataku otrzymują środki z nitrogliceryna do zastosowania w nagłych przypadkach.
Pierwsza pomoc:
➢ Bezpieczeństwo własne,
➢ Wezwać służby ratunkowe tel. 112,
➢ Zapewnienie dostępu do świeżego powietrza,
➢ Pozycja półsiedząca lub komfortowa według poszkodowanego,
➢ Ułatwienie oddychania – rozluźnić krepujące części garderoby: krawat, pasek,
➢ nie podajemy niczego do jedzenia i picia – wyjątek stanowi podanie aspiryny
➢ Kontrola funkcji życiowych,
➢ Wsparcie psychiczne
➢ Utrata przytomności brak oddechu rozpocząć RKO.
Jak zapobiegać zawałowi serca?
Ważnym aspektem w profilaktyce zawału serca jest wyeliminowanie złych nawyków zarówno żywieniowych jak i związanych z brakiem aktywności fizycznej. Właściwe odżywianie oraz codzienna aktywność fizyczna pełnią nieocenioną rolę w profilaktyce zawału serca. Chcąc uniknąć przykrych zdarzeń związanych z zaburzeniami w pracy serca należy wziąć pod uwagę nasz styl życia. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz ciągły pernamentny stres osłabiają pracę serca. Chcąc uniknąć zawału należy prowadzić zrównoważony tryb życia. Powinniśmy mieć przestrzeń na spokojny odpoczynek i równowagę między pracą a czasem prywatnym. Dobrze zregenerowany organizm dłużej zachowuje w pełni sprawne funkcjonowanie. Nasza aktywność fizyczna zwiększa utlenowanie komórek i tkanek, a także zapobiega powstawaniu ewentualnej otyłości, która predysponuje do zawału serca. Powinniśmy regularnie wypoczywać oraz chodzić na urlop w pracy, dzięki któremu będziemy mieli przestrzeń do „naładowania baterii.” Pamiętajmy również o regularnych badaniach zwłaszcza w przypadku osób z tzw. grupy ryzyka w ramach profilaktyki zapobiegania chorobom serca.